Kontakta oss

Kontakta oss

Styrelsen

Nina Asplin, Bm

Ordförande


Nina Asplin är specialistbarnmorska ultraljud, PhD. Arbetar på Ultragyn i Stockholm.

Ansvarar för RUD:s obstetriska ultraljudskurser.

nina@ultraljud.nu

Bodil Edvardsson, Bm

Kassör


Arbetar som barnmorska med specialistmödravård och ultraljud i Västerås.

Ansvarar för RUD:s obstetriska ultraljudskurser.


bodil.e@ultraljud.nu

Helen Forsberg, BMA

Styrelseledamot


Arbetar som biomedicinsk analytiker på medicin mottagningen, lasarettet i Trelleborg.

Ansvarar för RUD:s kärlultraljudskurser.

helen@ultraljud.nu

Bodil Andersson, BMA

Vice ordförande


Är Biomedicinsk analytiker och arbetar som enhetschef på Klinisk fysiologi och nuklearmedicin, Universitetssjukhuset SUS i Lund.


Ansvarar för RUD:s Ekokardiografiska kurser.

bodil.a@ultraljud.nu

Christina von Feilitzen, Bm

Sekreterare


Barnmorska – arbetar med specialistmödravård samt ultraljud och abortverksamhet på KK i Katrineholm.

Ansvarar för RUD:s obstetriska ultraljudskurser.

christina@ultraljud.nu

Åsa Dahlgren, BMA

Styrelseledamot


Arbetar som Biomedicinsk analytiker på Klinisk Fysiologisk avdelning i Helsingborg.

asa@ultraljud.nu

Anne-Maj Jacobsson, BMA

Medlemsansvarig


Arbetar som ultraljudsbarnmorska i Göteborg.

Ansvarar för RUD:s obstetriska ultraljudskurser.


anne-maj@ultraljud.nu

Elizabeth Crang-Svalenius, Bm

Styrelseledamot


Barnmorska. Arbetar som lektor på Inst. för Hälsa, Vård och Samhälle vid Lunds Universitet och forskar kring de blivande föräldrarnas upplevelse av ultraljudsundersökningar under graviditet.


Ansvarar för RUD:s obstetriska ultraljudskurser.

elizabeth.crang_svalenius@med.lu.se

Linda Alexandersson Nordin, Bm

Styrelseledamot


Linda Alexandersson Nordin arbetar som barnmorska med mödravård och ultraljud på Kvinnokliniken i Katrineholm.


linda@ultraljud.nu

Suppleanter

Svetlana ”Lana” Johansson, BMA

Suppleant


Arbetar som Biomedicinsk analytiker.


lana@ultraljud.nu